فرهیختگان

نویسنده : جلال

 - حاج شیخ ابوالحسن انواری قلتوقی

 حجه الاسلام و المسلمین آقای حاج شیخ ابوالحسن بن آیه الله حاج شیخ حسین قلتوقی (انواری) از علماء معاصر زنگانست، وی در سال 1350 ه.ق در زنگان متولد شد و در بیت علم پرورش یافته پس از خواندن مقدمات به قم آمد. وبعد از اتمام سطح در خدمت مدرسین حوزه در سال 1373 ه.ق به نجف اشرف هجرت نموده از محضر مرجع و زعیم عالی مقام آیه الله العظمی ابوالقاسم خوئی قدّس سرّه در درس فقه و اصول استفاده کرد. و آن گاه به وطن مراجعت نمود و به خدمات دینی از اقامه ی نماز جماعت و تدریس و تبلیغ دین پرداخت و سپس به نجف برگشت.

    

حضرت آیت اله انوار در  منز ل جناب آقای حاج یداله خاتمی در روستای قلتوق

          باتشکر از جناب آقای قیوم خاتمی که تصاویر فوق را در اختیار وبلاگ قرار داده اند

                                                                                     

 شیخ حسین بن ملا عبدالعلی قلتوقی

تحصیلات مقدماتی و سطوح ادبیات را از مدرسان شهر زنگان استفاده کرد و به نجف اشرف عزیمت نمود از محضر علماء اعلام و آیات عظام مخصوصاً از محقق خراسانی فقه و اصول را فرا گرفت و از بزرگترین شاگردان محقق مزبور گردید و با کسب اجازه ی اجتهاد به شهر زنگان مراجعت کرد. فاضل، بارع، مفید، مجتهد و فقیه خوش بیان و کریم النفس بود . غیر از تدریس شغل دیگری نداشت. بطور ناگهانی در روز دوشنبه ششم محرم سال 1360-1941/م با سکته به رحمت حق پیوست.

از او کتابی نا تمام در اصول فقه و رساله ی عملیه باقی مانده است. می گفتند ایشان دختر آیه الله علامه آقا شیخ عبدالکریم خوئینی رادر حباله ی نکاح داشته است. پسرش آقای ابوالحسن انوار است که شرح حالش را پیش از این نوشته ام. در گنجینه ی دانشمندان روستای قلتوق را «قاتوق» نوشته که غلط فاحش است.

حاج بیوک آقا خاتمی فرزند مرحوم ملا بخشعلی متولد سال 1338 ه.ق. در روستای دهشیر علیا از توابع بخش حومه ی مرکزی شهرستان زنگان در مکتب ملا عبدالعلی قلتوقی قرآن و ادبیات فارسی و مقدمات و سطوح را نزد مدرسان دانشمند شهر زنگان (آخوند ملا اسماعیل خوئینی، میرزا یحیی مدرس، ملا محمد جباری قرآگوزلو خوانده و از شاگردان شادروانان حاج سید محمود امام جمعه و حاج میرزا عبدالرحیم واسعی بوده و بالغ بر 6 سال درس خارج از محضر شادروان حاج شیخ حسین دین محمدی استفاده و استفاضه نموده است. به تبلیغ و ترویج رفع نیازهای دینی مؤمنین می پرداخت و علاوه بر تدریس مقدمات و سطح حوزه علمیه مسجد چهل ستون و حوزه های دیگر شهر زنگان و تربیت شاگردان و امامت نماز جماعت مساجد مشهدی صفر، آقا کاظم، شاهزاده ابراهیم به عهده ی ایشان بود و به منبر می رفت و در ارگانهای متعدد فعالیت داشت. و از سال 1363 (بعد از وفات آقا سید مجتبی موسوی) امام جمعه موقت شهر زنگان گشت. آثار معنوی او عبارتند از: 1- نظامات اخلاقی، و تربیتی اسلام... روایت معصومین چاپ شده 2- نمازهای مستحبی، چاپ شد. 3- شُکر، چاپ شده 4- شواهد روز قیامت، چاپ شده 5- دعا، چاپ نشده 6- آفات زبان، چاپ ن

 به نقل ازمرکزحفظ ونشر آثارعلمای استان  زنجان –آشنای با علمای استان زنجان (شماره 147-148-150)

×××××

  بنده یکی ازبازنشستگان هستم که درقلتوق به دنیا آمده ام ودرمدرسه ابتدایی قلتوق درس  خوانده ام  می خواهم از خاطرات  خوب آن روز  ها بنویسم  درحدود سالهای    47- 1346 کلاس چهارم وپنجم بودیم سه نفر آموزگار خوب و زحمت کش به ما علم یاد می دادند وبرای ما زحمات زیادی متحمل می شدند درآن زمان  براساس  رشته تحصیلی وتخصصشان تدریس می کردند یعنی یکی علوم اجتماعی .یکی ادبیات وعلوم دینی ودیگری ریاضی راتدریس می کردند ما آن موقع از روش های آموزشی چیزی سرمان نمی شد بعد ها که دراموزش وپرورش استخدام شدم تازه فهمیدم آن بزرگواران چقدر از زمان خودشان جلوتر حرکت می فرمودند زیرا الان  هم  درابتدایی این برنامه قابل پیاده  کردن نیست ودرکلاس چهارم وپنجم معادله یک مجهولی برایمان یاد داده بودند ودرآن موقع برای دانش آموزان مراسم دینی وعزاداری امام حسین برگزار می کردند وبامردم  روستا بامهربانی رفتار می کردند به همین علت هرموقع می خواستندبه شهر خودشان تشریف فرماشوند اهالی روستا کلا به بدرقه شان می رفتند وبا احترام زیاد ودعای خیر بدرقه  می کردند    

راستی بنده اجازه می خواهم این بزرگواران رابه شرح ذیل  معرفی نمایم:

1-جناب آقای  محمد کیانی

 2-جناب آقای محمد ابراهیم اعوانی

3- جناب آقای نصیری  

                                                                                                           امیدوارم که زیر سایه خداوند متعال با عزت زندگی را سپری نمایند وخیلی برای زیارتشان دل تنگ شده ام  وازکسانی که ازنامبردگان نشانی دارند تقاضا می نمایم به استحضارشان برسانند که درصورت تمایل برای شاد کردن دل شاگرد کوچکشان از طریق وبلاگ آنا یوردیم قلتوق تماس برقرارفرمایند تابار دیگر باشنیدن صدای گرم ومتینشان خوشحال بشوم .

×××××××××××××××××××××××××××××××××× 

 حضرت حجه الاسلام حاج شیخ مهدی عباسی

جناب حاج آقا عباسی یکی از روحانیون صالح و اعلم و  بسیار زحمتکش روستای قلتوق می باشند  که سالیان طولانی  برای وعظ و بیان احکام دین و قرآن دوشادوش  مردم روستا زندگی  نموده اند و مسجد روستای قلتوق که همچون نگینی درخشان در آن تلالو میکند نتیجه زحمات شبانه روزی ایشان می باشد  که شبانه روز زندگی خود را وقف این مسجد نموده اند و همچنان با آنکه تقریبا  به دوران پربرکت پیری قدم گذاشته اند هنوز هم از فرصت ها برای تکمیل و توسعه آن استفاده می نمایند  خداوند عمر باعزت و پاداش اخروی به ایشان عطا فرماید .  

×××××××××××××××××××××××××

مطلب زیر توسط آقای علیرضا سعیدخانی ارسال گردیده است (با تشکر فراوان ) 

با سلام میخواستم یک شخص فرهیخته از دیار خودمان به خدمت شما معرفی کنم جوانی هنرمند و پاکدل و دارای طبع لطیف و حساس از خانواده ی هنرمند سفالی که این بار او در عرصه ی شعر و شاعری گام نهاده است این شاعر جوان ما بهروز سفالی نام دارد.بهروز در قلتوق متولد شد.دوران ابتدایی را در قلتوق و پس از تحصیلات دانشگاهی در زنجان به عرصه ی شعر و ادب گام نهاد و به عنوان دانش پذیر فوق لیسانس حقوق بین الملل هنوز هم از عرصه ی علم و دانش کنار نرفته است استاد حاج غلامرضا عینی فرد پس از تعریف و تمجید از وی درباره ی او میگوید این شاعر مستعد و پیرو سبک حافظ یاد آور بیان مراد و پیر خود است. استاد می فرماید امیدوارم اساتید برجسته روزی چهره از خود بردارند و جامعه ی بی غرض ادبیات در کالبد بیان سفالی قرار گرفته ی او را مشاهده کنند و به تحسین زبان گشایند هر چند در اولین گام هایش در مطبوعات استانی و کشوری مورد تشویق اهل نظر قرار گرفته. شاعر جوان ما در غزل های خود حرف های تازه ای میزند و از آلات و ابزار تشبیهات شاعران ماسبق یا معاصر کم به میان آورده و سعی نموده حرف های تازه ای را ارائه کند.سفالی آینده ی خوبی دارد و به زودی فاصله های دور را با صاحب نظران بزرگوار در وادی غزل را کم میکند.
غزلیات ایشان  در کتابی به نام:  آتشم در عشق تو به چاپ رسیده است.

  ×××××××××××××××××××××

تابلوی زیبای  طبیعت

اثر هنرمند توانای قلتوقی  سرکار خانم مریم محمدی

با تشکر فراوان از  سرکار خانم محمدی و جناب آقای سعیدخانی که تصویر این اثر زیبا را برای وبلاگ ارسال نموده اند

/ 11 نظر / 169 بازدید
نمایش نظرات قبلی
سيد

سلام خ صبح پاييزي شما بخير و سلامتي. خوشا قلتوق و خاك با صفايش [گل]

صفورا

به نام یزدان پاک سلام دوست گرامی . ارادتمندیم .

صفورا

به نام یزدان پاک سلام دوست گرامی . ارادتمندیم .

deniz

سلام یاشاسین گوزل قلتوق ما تقریبا ماهی چندبار به این مسیر رفت و آمد میکنیم . طبیعت اطراف قلتوق و قره گوزلو و ... حقیقتا زیباست . پدرم هم چندیدن سال سابقه تدریس در منطقه قلتوق رو داشتند و از خاطرات این منطقه زیبا تعریف میکنند .

هزاران گنج

سلام و بی نهایت درود خدمت شما استاد فرهیخته و مهربانم[گل][گل][گل][گل][لبخند]پست بسیار جالب و خوبی گذاشتید از زحمات شما بسیار متشکر و سپاسگزارم[دست][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل]روزگارتان همواره سبز و آرام باد[گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل][گل]

صفورا

به نام یزدان پاک سلام دوست گرامی . در مورد 45 قلمه حسن یوسف سوال فرموده بودید ،راستش نمی دانم . اولا معلوم نیست که همه سالم بمانند . در ثانی چاره ی دیگری نداشتم چون این گیاه اگر تکثیر نشه از قیافه می افته و دائمی نیست . مدام باید قلم زد و گرنه ریشه های قبلی از بین می ره. شایدفروختم . شاید هم به عنوان خیرات به همسایگانم هدیه کردم . همیشه که نباید خیرات خوردنی باشه . نظر شما چیه ؟

شادی

سلام .بر استاد گرامی وعزیز. پست جالبی گذاشتین. انشالله مجموعه کاملی از فرهیختگان منطقه زیبای قلتوق را فراهم آورید. در پناه حق موفق وموید باشید.

جلال

بو منیم وطنیم، بو منیم ائلیم جانیمدان عزیزدیر توپراغیم دیلیم آل قانا بویانسام یادا ساتمارام شرفیم وطن¬دیر بیر آن آتمارام قوربان¬دیر بو خالقا بو یوردا جانیم باشی اوجا یاشاسین وطن آنایوردوم

جلال

ممنون از لطفتان دست شاعر ش درد نکنه

مهدی خاتمی

با سلام وعرض ادب .یکی ازفرهیختگان روستای قلتوق مرحوم حاج یداله خاتمی است .بهتراست درخصوص ایشان هم مطالبی آورده شود.باسپاس مهدی خاتمی