آنا یوردوم قلتوق
نویسنده: قلتوقی - ۱۳ آبان ۱۳٩۱

فرش های طرح بیدگینه و قلتوق استان زنجان ثبت جهانی می شوند

زنجان - خبرگزاری مهر: کارشناس فرش اتحادیه فرش بافان استان زنجان گفت: در راستای استقبال خریداران خارجی از فرش های طرح بیدگینه و قلتوق استان زنجان، این دو اثر به ثبت جهانی می رسند.
 

 


نقل قول از یک دوست بزرگوار:

 بخش قابل توجهی از تاریخ استان و بلکه کشور با نام قلتوق گره خورده ولی کسی قلتوق را نمیشناسد! اخیرا یکی از دوستان ازآلمان اومده بود ومیگفت در منزل یک شهروند آلمانی فرش کوچکی دیدم که نقشه ی قلتوق داشت! پرسیدم این چیه که انداختی روی زمین؟  ؟ گفت این فرش قلتوقه! در حالیکه اصلا نمیدانست کلمه ی  قلتوق یعنی چه!؟ بیشتر که پرسیدم و پی جور شدم دیدم فرش در کشور چین بافته شده و با نام قلتوق فاکتور شده! برای این که فروش داشته باشه!! نام قلتوق یک برند و شاخص تجاری بین المللی در بازار جهانی فرش است که بصورت جدی و زنده تکاپو دارد! ولی در دستان تجار غربی و بافندگان هندی و چینی!!!

نمونه هایی با نام فرش قلتوق  و قیمت در این آدرس مشاهده فرمایید:

کلیک کنید

فرش های طرح بیدگینه و قلتوق استان زنجان ثبت جهانی می شوند
زنجان - خبرگزاری مهر: کارشناس فرش اتحادیه فرش بافان استان زنجان گفت: در راستای استقبال خریداران خارجی از فرش های طرح بیدگینه و قلتوق استان زنجان، این دو اثر به ثبت جهانی می رسند.
سید محسن جعفری، در گفتگو با خبرنگاران افزود: در راستای اقدام مرکز ملی فرش ایران و ثبت مناطق جغرافیایی بافت فرش در سطح کشور دو نمونه طرح فرش استان زنجان با عنوان طرح بیدگینه و قلتوق به ثبت جهانی می رسد.
 
وی هدف از اجرای این طرح را مقابله با کپی برداری کشورهای رقیب در صنعت فرش بافی و تحقق شعار سال عنوان کرد و گفت: متاسفانه به دلیل عدم ثبت جهانی طرح های فرش بافی در ایران بسیاری از کشورها از جمله کشور چین اقدام به تولید فرش هایی با طرح های مشابه ایران می کند.
 
 جعفری افزود: عدم ثبت جهانی طرح های فرش ایران، مانع از اعتراض به این اقدام شده است و ثبت جهانی طرح های فرش ایرانی در لیست آثار جهانی می تواند راهکار مناسبی در این زمینه باشد.
 
کارشناس فرش اتحادیه فرش بافان استان زنجان با اعلام اینکه فرش بیدگینه استان زنجان یکی از فرش هایی است که بازار جهانی دارد، ادامه داد: در حال حاضر استان زنجان دو طرح بیدگینه و قلتوق را برای ثبت جهانی اعلام کرده است که به مرور طرح های دیگر فرش استان زنجان نیز به این لیست اضافه خواهد شد.
 
به نقل از خبرگزاری مهر
 
 

×××××××××××××××××××××××××

با تشکر فراوان از آقای سیاوش که تصاویر زیبایی از فرش  قلتوق را ارسال نموده اند

اندازه : زرچرک

و تصویر زیر را آقای علی نوراللهی (پژوهشگر هنر ) از ایلام  به خوانندگان وبلاگ تقدیم نموده اند (با تشکر فراوان ) قلمدان لاکی دوره قاجار

قلتوقی
یک استکان چای داغ مهمان منی ....چای رفاقت ما همیشه تازه دم است.
نویسندگان وبلاگ:
کدهای اضافی کاربر :